Sčítanie obyvateľov 2021

sčítanie

Sčítanie obyvateľov 2021

Sčítanie obyvateľov 2021 sa uskutoční v období od 15. februára 2021 do 31. marca 2021 počas 6 kalendárnych týždňov. Povinnosť sčítať sa má každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo obvyklý pobyt. Údaje, ktoré obyvateľ počas sčítania do formulára uvedie sa vzťahujú k rozhodujúcemu okamihu sčítania, teda k 1. januáru 2021.

Nezabúdajme na fakt, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné a aj užitočné. Na základe týchto údajov zo sčítania sa rozdeľujú finančné prostriedky v rámci obcí a aj cikrví. Pokiaľ sa občania danej obce nesčítajú, obec a aj cirkev môže prísť o časť finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Preto je dôležité, aby sa každý občan našej obce sčítal. Údaje môžu významným spôsobom ovplyvňovať a formovať rozhodnutia autorít regionálnej a lokálnej úrovne. Slúžia ako podklad pre územné plánovanie obcí, pre budovanie dopravnej infraštruktúry, či infraštruktúry rôznych služieb. Výsledky sčítania zároveň predstavujú aj veľmi dôležitý podklad pre zdroj príjmov obce z podielových daní, ktoré sa odvíjajú práve od počtu trvalo bývajúceho obyvateľstva na území obce.

Sčítanie obyvateľov odštartovalo 15. februára. Nutným základom k sčítaniu je rodné číslo alebo občiansky preukaz.

Sčítať sa môžete dvoma spôsobmi:

1. OBYVATEĽ SA SČÍTA SÁM ALEBO S POMOCOU BLÍZKEJ OSOBY

Toto je možné s využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Stačí vyplniť formulár, ktorý nájdete na webovej stránke www.scitanie.sk. Vyzývame obyvateľov, aby pomohli pri sčítaní svojim blízkym, rodičom, starým rodičom a príbuzným, ktorí sú sami a sami sa sčítať nedokážu.

2. SČÍTANIE POMOCOU ASISTENTA

Ak sa nemôžete alebo neviete sčítať sami, resp. s pomocou blízkej osoby, budete mať možnosť využiť službu asistovaného sčítania. Okrem elektronického sčítania tak bude prebiehať aj asistované sčítanie, ale z dôvodu pandemickej situácie sa asistované sčítanie posúva a začne až 1.4.2021 a potrvá najneskôr do 31. 10. 2021. Asistované sčítanie sa týka len občanov, ktorí nemajú možnosť alebo sa nevedia sčítať elektronicky sami. Týchto občanov budú pracovníci Obecného úradu kontaktovať v termíne od 1. 4. 2021 a pomôžu im so sčítaním. Práve týmto asistovaným sčítaním sa myslelo na seniorov a iné skupiny obyvateľstva bez prístupu k potrebnej technike alebo internetu.

Neodkladajme túto občiansku povinnosť na poslednú chvíľu a sčítajme sa už dnes.

Ďakujeme

Ochrana osobných údajov. „Pri projekte Sčítania obyvateľov 2021 je prioritou ochrana vašich osobných údajov. Všetky údaje poskytnuté Štatistickému úradu SR správcami administratívnych zdrojov údajov, samosprávami a obyvateľmi sú spracované výlučne pre potreby sčítania. Všetky získané údaje sú chránené pred únikom, zneužitím alebo krádežou. Na účely ochrany osobných údajov bol pre sčítanie vypracovaný osobitný bezpečnostný projekt, zabezpečujúci optimálny režim ochrany všetkých údajov“.

Dátum vloženia: 28. 2. 2021 21:10
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 2. 2021 21:17