Prihlásenie občana bez trvalého pobytu - zrušený trvalý pobyt
K prihláseniu na trvalý pobyt na OBEC podľa § 5 „zákona“ je potrebné:
Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený podľa § 7 ods. 1 písm. d) až g) „zákona“, a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 „zákona“, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. V takom prípade občan predkladá:
V tomto prípade sa ako miesto trvalého pobytu uvedie iba obec pobytu.
Ak ide o prihlásenie dieťaťa do 18 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list originál vydaný orgánmi Slovenskej republiky a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec.
Adresa sídla obecného úradu tejto obce je adresou takého občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov.
Zrušenie trvalého pobytu
Ohlasovňa ZRUŠÍ záznam o trvalom pobyte podľa § 7 „zákona“:
Uviesť o nehnuteľnosti, na ktorej je evidovaný trvalý pobyt osoby, ktorej sa má zrušiť trvalý pobyt, nasledovné údaje:
- číslo listu vlastníctva
- katastrálne územie
- súpisné číslo, číslo vchodu a číslo bytu, ak sa jedná o byt
Tieto údaje potrebuje ohlasovňa k získaniu výpisu z listu vlastníctva, ktorý si sama ohlasovňa zabezpečí prostredníctvom používateľského portálu “Over si” – informačného systému verejnej správy.
Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli po dobu 15 dní.
Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g),
je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.
Občan je povinný predložiť:
UPOZORNENIE:
Ak z technických dôvodov nie je možné získať údaje alebo výpisy z informačných systémov verejnej správy v rozsahu zdrojových registrov bezodkladne, orgány verejnej moci a právnické osoby podľa odseku 4 sú oprávnené požiadať osoby podľa odseku 2 o predloženie výpisov z príslušných zdrojových registrov v listinnej podobe. Listinná podoba výpisov podľa predchádzajúcej vety nesmie byť staršia ako 30 dní, to neplatí, ak ide o hlásenie pobytu podľa osobitného predpisu.
Citované zo zákonu Zákona č. 177/2018 Z. z., Zákon o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy, ods. § 1, odsek 6.
Prechodný pobyt
Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní.
Prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.
Občan má právo ohlásiť ohlasovni v mieste prechodného pobytu začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu.
Potrebné doklady pri hlásení prechodného pobytu :
K prihláseniu na prechodný pobyt sa predkladajú doklady ako pri vybavovaní trvalého pobytu, ak sa občan ide prihlásiť ku vlastníkovi nehnuteľnosti.
Tieto údaje potrebuje ohlasovňa k získaniu výpisu z listu vlastníctva, ktorý si sama ohlasovňa zabezpečí prostredníctvom používateľského portálu “Over si” – informačného systému verejnej správy.
Doba prechodného pobytu :
Predpokladaná doba prechodného pobytu môže byť od roku 2020 dlhšia ako päť rokov. Ak prechodný pobyt trvá aj po skončení predpokladanej doby, občan je povinný hlásiť prechodný pobyt znova. Ak sa prechodný pobyt skončí pred uplynutím doby, na ktorú bol ohlásený, občan je povinný túto skutočnosť ohlásiť.
Správne poplatky :
Potvrdenie o pobyte – 5,00 €
Oznámenie o pobyte – 5,00 €