70. výročie oslobodenia obce

70. výročie oslobodenia obce

Obec Černík si každoročne pripomína marcové udalosti z roku 1945 kultúrnym programom pri pomníku padlých a organizovaním behu oslobodenia obce. Na toto obdobie sa jednoducho zabudnúť nedá. Hlavne 6. a 7. marec 1945 bol poznamenaný hrubosťou a násilným vraždením. V obecnej kronike sa dočítame o tomto období. Vtedajší kronikár J. Ružanský uvádza ako vpochodoval do našej obce oddiel guľometčíkov. Ich úlohou bolo potrestať obyvateľov našej obce, za to, že odmietli bojovať proti slovanským bratom v maďarskej fašistickej armáde. Väčšina mužov odmietla nástup do tejto polofeudálnej armádnej garnitúry. Maďarskí vojaci vykonali raziu a mnohých skrývajúcich sa mužov objavili a bez pripustenia obhajoby na mieste zastrelili. Tento osud postihol Vincenta Černáka, Františka Benca, Ondreja Janovského, Jána Chrenáka, Jozefa Broška. Bol nájdený aj František Cibuľka.
     Pietna spomienka a beh oslobodenia obce sa v tomto roku konali v sobotu 21. marca 2015. Pozvanie prijali a podujatia sa zúčastnili p. Ing. Helena Bohátová prednostka OÚ NZ a poslankyňa VÚC s manželom, zástupcovia protifašistických bojovníkov z NZ, zástupcovia organizácií a politických strán pôsobiacich v obci, učitelia zo ZŠ Mojzesovo – Černík. Pozvanie taktiež prijal spevácky súbor Kantáta pôsobiaci pri Matici Slovenskej v Šuranoch, ktorí svojimi hymnickými piesňami prispeli a umocnili dôstojnosť a vážnosť tohto podujatia. Po príhovoroch a položení vencov k pamätníku padlým sa zúčastnení premiestili pred obecný úrad. Pre pozvaných hostí bolo pripravené malé občerstvenie a súčasne prebiehala prezentácia bežcov.
   O beh oslobodenia bol veľký záujem a zúčastnili sa ho aj žiaci z Mojzesova. Bežci boli rozdelení do 9-tich kategórií podľa ročníkov. Deti z MŠ na štart prišli v sprievode rodičov a nastúpili už tradične v červených tričkách s obecným znakom. Takmer sa nezmestili na štartovaciu čiaru, veď z 23 detí ktoré navštevujú MŠ prišlo 19 detí. Po odštartovaní nastal neľútostný súboj o to najlepšie umiestnenie, išlo o medaile. Napokon každý z nich obdržal diplom za účasť ale aj medailu. Zaujímavosťou bolo, že takmer každý rodič si chcel to svoje dieťa odfotografovať a potom fotografov bolo skoro toľko ako bežcov.     (Foto)

V ďalších kategóriách boli oceňovaní už iba prví traja.

Výsledky:

1 – 3 ročník dievčatá:   1. miesto  Farkašová Štefánia

2. miesto  Jakabovičová Ema

3. miesto  Mile Viktória      (Foto)

1 – 3 ročník chlapci:   1. miesto  Kúkela Daniel

2. miesto  Hužovič Matúš

3. miesto  Matluch Ľudovít     (Foto)

4 – 6 ročník dievčatá:    1. miesto  Farkašová Žofia

2. miesto  Hužovičová Katarína

3. miesto  Černá Lea     (Foto)

4 – 6 ročník chlapci:    1. miesto  Kóša Sebastián

2. miesto  Bencsik Timotej

3. miesto  Tvrdý Matej     (Foto)

7 – 9 ročník dievčatá:    1. miesto  Dojčanová Soňa

2. miesto  Žigrajová Natália

3. miesto  Čajkovičová Rebeka   (Foto)

7 – 9 ročník chlapci:    1. miesto  Kóša Róbert

2. miesto  Hlinka Šimon

3. miesto  Vašek Dominik     (Foto)

Muži:    1. miesto  Andrášik Miroslav

2. miesto  Gubó Filip

3. miesto  Adamišin Patrik     (Foto)

Ženy:   1. miesto  Jakabovičová Jana

2. miesto Petrášová Zuzana     (Foto)

Podujatia sa zúčastnilo veľké množstvo ľudí, z poslancov OZ to boli Peter Čurgali, Milan Vašek, Marián Miko, aj počasie nám vyšlo. Celé podujatie pripravovali a zabezpečovali zamestnanci obce.

Starosta obce ďakuje všetkým, ktorí sa podujatia zúčastnili.

(Viac fotografií vo fotogalérii)

Dátum vloženia: 26. 3. 2015 0:00
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 11. 2017 23:11