Kompostovanie

Kompostovanie 1

Kompostovanie

Vážení občania,

do rúk sa Vám dostalo Čestné prehlásenie o kompostovaní a Návratka – kompostovanie. Od 01.01.2021 platí povinnosť pre samosprávy (obce) vytvoriť podmienky a zabezpečiť triedenie a zber kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v §81 ods.21 písm. b) ukladá zaviesť systém triedenia kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. V zákone je tiež stanovená aj výnimka, kedy sa osobitný systém nemusí zaviesť. Jednou z výnimiek je, ak obec preukáže, že 100% obyvateľov obce kompostuje vlastný odpad vo svojich domácich kompostoviskách. Zaviesť osobitný systém zberu a likvidácie kuchynského biologického odpadu v obci považujeme za zbytočné, neefektívne a v konečnom dôsledku aj drahé, nakoľko by sa náklady na jeho zavedenie museli premietnuť do zvýšenia miestneho poplatku za komunálny odpad. Naopak, domáce kompostovanie považujeme v podmienkach obce Černík za prirodzené.

A aj preto Obecné zastupiteľstvo v Černíku na svojom XIII. zasadnutí schválilo uznesenie          č. XIII/3/11062021, kde starostovi obce a obecnému úradu odporučilo postupovať formou plnenia zákona o kompostovaní.

Čestné prehlásenie o kompostovaní biologicky rozložiteľného odpadu z domácností je zverejnené na webovom sídle obce www.obeccernik.sk, taktiež je súčasťou tohto listu. Týmto chceme vyjsť občanom v ústrety a zabrániť ďalšiemu zvyšovaniu poplatku za komunálny odpad. Kompostovaním tak pomôžeme sebe aj životnému prostrediu. Doplnené a podpísané Čestné prehlásenie Vás žiadame doručiť na obecný úrad, alebo do elektronickej schránky obce – autorizované. Toto tlačivo je potrebné vyplniť a podpísať zástupcom každej domácnosti, t.j. buď vlastníkom rodinného domu (bytu), prípadne nájomcom, alebo obyvateľom rodinného domu alebo bytu, ak vlastník v rod. dome (byte) nebýva. V prípade, ak Vaša domácnosť nemá zriadené domáce kompostovisko, môžete druhou časťou ,,Návratka - Kompostovanie“ požiadať o zabezpečenie kompostéra obcou za nižšie uvedených podmienok, ktoré sú v tomto momente orientačné. Vyplnené a podpísané tlačivo je potrebné odovzdať na Obecnom úrade v Černíku do 31.07.2021.

Orientačné cenové podmienky pre kompostér

Cena kompostéra o objeme okolo 400 litrov je približne 40 eur s DPH.

Cena kompostéra o objeme okolo 600 litrov je približne 50 eur s DPH.

Ceny sú len orientačné!

Obec prispeje každej domácnosti 30% na nákup väčšieho, alebo menšieho kompostéra v prípade ak občan o to požiada prostredníctvom “NÁVRATKA – KOMPOSTOVANIE“.

Ing. Peter Stuchlý, PhD.

starosta obce